nedelja, 25. februar 2024

Letošnja selitev dvoživk je že v teku

Ob hladnejših sušnih večerih se veliko dvoživk te dni še skriva med listjem, ob tistih večerih, ki so deževni in toplejši, pa jih že veliko odide na pot do mlak, kjer bodo mrestile. Nekatere na tej poti že najdejo partnerja, druge morajo na to počakati do mrestišča. Če samec na poti do mlake opazi samico, spleza nanjo in se je močno oprime, s čimer si zagotovi, da bo on tisti, ki bo oplodil njena jajčeca, ko jih bo v mlaki odložila. Dvoživke v paritvenem objemu oz. ampleksusu so na poti čez cesto še počasnejše, saj pri tem samica poleg lastne teže nosi še težo samca, ki je sicer navadno manjši od nje, a jo vseeno pri premiku do mlake upočasni. Zato bodimo v avtu na cestah po celi Sloveniji ob večernih urah pozorni na dvoživke, da ne bodo končale pod gumami koles.


Na Večni poti se v največjem številu pojavljajo navadne krastače (Bufo bufo) in rjave žabe (Rana sp.). Včasih srečamo tudi močerada (Salamandra salamandra), malega pupka (Lissotriton vulgaris), velikega pupka (Triturus carnifex), zeleno rego (Hyla arborea) ali zeleno žabo (Pelophylax sp.).


Samica navadne krastače, ki se je ustavila ob varovalni ograji. Med pregledovanjem ograje jo bodo prostovoljci kmalu našli in jo varno prenesli čez cesto, kjer bo lahko nadaljevala pot do mlake.
Foto: M. V.


Samec navadne krastače, ki se na veji razgleduje po okolici, da bi čim lažje opazil prosto samico. Očitno ga je prehitela, saj že čaka ob ograji, in bo moral pohiteti, da jo sreča pred drugimi samci. Spolna sestava populacij navadne krastače je namreč močno v prid samcem.
Foto: M. V.


Samica navadnega pupka.
Foto: M. V.


Ni komentarjev:

Sofinanciranje


Projekt je izveden s finančno pomočjo Mestne občine Ljubljana

 https://www.ljubljana.si/

Akcijo podpirajo tudi: